luni, 8 ianuarie 2018

Primera division | Athletic Bilbao - Alaves 2-0. Veteranul Aduriz a marcat și e la același nivel cu Messi și Raul

Athletic Bilbao a reușit o victorie lejeră în fața lui Deportivo Alaves. A fost 2-0 pentru basci, care au urcat în prima jumătate a clasamentului din La Liga.
Bilbao a reuşit un salt de şase locuri în clasament, de pe 14 pe 8, după victoria cu Alaves. Gazdele au deschis scorul spectaculos, cu reluarea deviată a lui Etxeita, din minutul 8.
Oaspeţii au avut ghinion şi la al doilea gol primit. Arbitrul a dictat un penalty controversat în minutul 64, iar Aduriz a stabilit scorul final, Athletic Bilbao - Alaves 2-0.
Reușita din partida lui Alaves l-a adus pe veteranul lui Bilbao la același nivel cu Messi și Raul. Cei doi jucători legendari de la Barcelona și Real Madrid sunt singurii care au mai înscris împotriva a 35 de formații diferite în La Liga.
ECHIPELE:
Athletic Bilbao (4-2-3-1): Herrerin - de Marcos (Lekue '83), Etxeita, Laporte, Saborit - Iturraspe, Rico - Susaeta, Raul Garcia (Benat '80), Williams - Aduriz (Sabin 90+1)
Antrenor: J. Ziganda

Alaves (4-2-3-1): Pacheco - Aguirregabiria - Alexis, Maripan, Duarte - Pina, Garcia (Medran '66) - Ibai (Sobrino '72), Burgui (Krcik '21), Alfonso - El Haddadi
Antrenor: Abelardo