Fotbal - Campionate Externe - Spania

Valencia și Barcelona rămân neînvinse după un meci bântuit de golul fantomă al lui Messi. Real Madrid profită și se apropie | Rezumatul derby-ului de pe Mestalla, rezultatele complete și clasamentul

La Liga e un campionat aparte în Europa. În ciuda maşinăriei de marketing din Premier League, Spania se poate lăuda cu cei mai buni jucători ai erei şi cu cele mai de succes echipe în competiţiile internaţionale. Cel mai mare stadion de club de pe continent e în Catalonia și doar Serie A se poate lăuda cu mai multe goluri pe meci sezonul ăsta.
Dar italienii, împreună cu celălalte trei-patru divizii europene de top, mai au ceva în plus faţă de iberici: tehnologie pentru linia porţii. Cât timp lucrurile stau aşa, incidente ca cel de pe Mestalla dintre Valencia şi Barcelona vor juca un rol nejustificat de important în meciuri potenţial decisive pentru destinaţia titlului. „Greşeala colosală“ la care s-a referit Jordi Alba la final nu aparţine atât arbitrilor care n-au văzut golul lui Messi, cât mai degrabă birocraţilor din fotbalul spaniol care insistă cu încăpăţânare să rămână în urmă.

Niciun derbi fără controverse

Un lucru e sigur – dacă asistentul lui Ignacio Iglesias vedea ceea ce era clar până şi din spaţiu, am fi avut altfel de meci. Pe cât de surprinzător şi impecabil a fost parcursul Valenciei până acum, pe atât de prost a început jocul cu Barça. Nu e neapărat vorba de lipsa oricărei ameninţări la poarta lui Ter Stegen, cât e de inabilitatea de a ieşi măcar din propria jumătate.
Aşa că gafa teribilă a portarului Neto, care a scăpat şutul lui Messi în poartă în minutul 30, trebuia să fie consecinţa evidentă a unei seri dezamăgitoare pentru Valencia. Jucătorii lui Ernesto Valverde se bucurau deja în colţul terenului, pentru că şi Neto ştia că nu păcălise pe nimeni cu plonjonul disperat dincolo de linia porţii. Dar căpitanul Dani Parejo a observat că oficialii n-au semnalizat nimic. Prin gesturi disperate, mijlocaşul şi-a îndemnat colegii să continue. Şi a funcţionat: nu numai că nu s-a acordat golul, ci Simone Zaza aproape că a marcat el, în timp ce catalanii aveau o decizie de luat: să-l linşeze, sau să-l cruțe pe Iglesias?
După un episod ca ăsta, nu-i de mirare că Valencia a ieşit de la cabine cu o cu totul altă atitudine. Când scapi în felul ăsta, poţi avea impresia că e scris în stele să învingi. După o oră de joc, exact aşa părea să fie. Combinaţia plină de încredere dintre Guedes şi Gaya s-a terminat cu centrarea perfectă a celui din urmă. La capătul ei a apărut Rodrigo, unul dintre cei mai eficienţi atacanţi din sezonul ăsta. Doar Messi, coechipierul Zaza şi Bakambu de la Villareal au mai multe goluri în La Liga.
Cu o perucă portocalie în cap, Rodrigo i-a adus un omagiu fostului preşedinte al clubului, Jaume Orti, stins din viaţă cu două zile înaintea meciului. Încă un motiv pentru Valencia să simtă că nişte forţe nebănuite o însoţesc pe teren.
Culmea e că toată repriza secundă le-a aparţinut „Liliecilor“, o dominare comparabilă cu cea a Barçei din prima repriză. Şi totuşi, exact când le era lumea mai dragă, Messi a scos din joben o pasă calculată la milimetru pentru Jordi Alba. Acelaşi Alba – care şi-a început cariera la Valencia – a reuşit egalarea în minutul 82.
S-a terminat 1-1, deci, un scor echitabil, dat fiind cursul jocului. Doar că nimeni n-a putut trece peste contribuţia unei falibilităţi care n-ar mai trebui să fie un punct de discuţie, având în vedere resursele disponibile. „Golul lui Messi a fost clar ca lumina zilei, trebuie să spunem adevărul,“ a recunoscut sportiv şi Dani Parejo. Reacţia lui Valverde a fost şi ea cumpătată: „Am văzut cu toţii că mingea a intrat în poartă, dar şi noi am profitat de o decizie greşită cu Malaga.“

Din afară, e greu să te plângi prea mult de desfăşurarea asta. Rezultatul păstrează vie posibilitatea unui campionat competitiv: Valencia, împreună cu Barcelona, rămân neînvinse după 13 etape.

Victorie şi fără „arma principală“

Lui Zidane i-ar fi plăcut să se concentreze pe lucrurile pozitive. Cum ar fi golurile din partea lui Benzema şi Ronaldo în victoria cu 3-2 contra lui Malaga. Dar chinurile prin care a trecut campioana cu o adversară care se bate la retrogradare nu puteau fi ignorate.

De două ori au revenit oaspeţii pe Bernabeu şi scorul era egal cu un sfert de oră rămas. Ronaldo nu marcase încă şi părea în pericol serios de apoplexie după ratări din toate unghiurile. Când până şi penaltiul obţinut de Modric i-a fost salvat, e impresionant că portughezul a avut prezenţa de spirit să urmărească mingea respinsă şi să marcheze, în loc să aibă o cădere nervoasă totală.

Arma la care se referă Zidane nu e Ronaldo, însă, ci posesia mingii. Un procentaj de 58% e într-adevăr slăbuţ, mai ales împotriva unei echipe ca Malaga. Mai important e că Realul a legat două victorii pentru prima dată luna asta. Seria trebuie prelungită într-o perioadă în care madrilenii joacă în medie un meci la trei zile, în patru competiţii diferite. Pentru asta, Zidane va avea nevoie de toate armele disponibile.

6

Atletico Madrid - Real Madrid 0-0. Remiză pentru FC Barcelona, care s-a distanțat la 10 puncte de ”galactici”!

Atletico şi Real s-au încurcat reciproc în derby-ul Madridului, dar de rezultat a profitat liderul FC Barcelona, care s-a distanţat la zece puncte de cele două rivale.
Se putea lăsa cu ”scântei” după nici 20 de minute, atunci când Correa a tras direct în Benzema, căzut la pământ, dar arbitrul a liniştit spiritele. Real a cerut penalty după ce Lucas Hernandez l-a lovit în faţă pe Sergio Ramos , dar arbitrul Fernando Bolbaran nu a dat nimic şi fundaşul albilor a ieşit la pauză, accidentat, cu nasul spart!
Kroos a fost cel mai aproape de gol în prima parte, dar a tras pe lângă. Meciul s-a încins pe final, după ce Varane a trimis în corner din faţa porţii goale, după lobul lui Gameiro, iar Oblak a respins lovitura liberă bătută de Cristiano Ronaldo. Real a cerut iar penalty la henţul lui Godin, pentru a rata victoria pe final la respingerea lui Oblak. Astfel, derby-ul Madridului s-a terminat cum a început, scor 0-0.

Las Palmas

Una dintre marile nemulţumiri ale suporterilor de pe Camp Nou faţă de conducerea clubului e politica de transferuri. În ultimele două sezoane, s-au aruncat bani mulţi pe jucători care încălzesc banca. Vara trecută, Barcelona i-a umplut cuferele Valenciei cu vreo 90 de milioane de euro pentru perechea Andre Gomes – Paco Alcacer. Primul a devenit, între timp, un fel de ţap ispăşitor pentru tot ce a mers rău la echipă în ultimele 12 luni şi a ajuns să fie huiduit ca un inamic. Cel din urmă dă tot mai multe semne că a meritat banii.
În meciul cu numărul 600 pentru Messi în tricoul roş-albastru, Alcacer e cel care a furat lumina reflectoarelor în victoria cu Sevilla. Dubla spaniolului a stabilit scorul final de 2-1 şi a păstrat-o pe Barça confortabil în fruntea clasamentului. N-a fost tocmai o prestaţie „extraterestră“ din partea catalanilor, dar asta face cu atât mai importantă intervenţia lui Alcacer, care s-a simţit ca acasă în tripla ofensivă trimisă de Valverde pe teren. Barcelona pare să facă exact ce a făcut rivala de la Madrid sezonul trecut: câştigă şi când e departe de turaţia maximă şi găseşte opţiuni în tot lotul, nu doar într-un prin 11 consacrat.
Între timp, fosta echipa a lui Alcacer continuă să bombardeze porțile adverse cu goluri. Valencia a marcat la fel de mult (30 de goluri) ca liderul din La Liga, după un derbi local lejer cu Leganes. „Liliecii“ ameninţă de peste tot – când Zaza nu marchează, Rodrigo sau Santi Mina sunt acolo să rezolve meciul, cum au făcut-o în victoria cu 3-0 de pe Mestalla.
Valencia se menţine, deci, pe locul secund, la patru puncte de Barça. Urmează două săptămâni de pregătire pentru două meciuri titanice cu regiunea catalană. În următoarele două etape, echipa lui Marcelino o înfruntă pe Espanyol în deplasare şi pe Barcelona acasă. Dacă trece şi de examenele astea, s-ar putem să avem o luptă serioasă pentru titlu chiar şi fără contribuţia Realului.
Ai fi zis că o victorie clară, 3-0 în faţa lui Las Palmas, e exact tonicul de care avea nevoie Zidane. Și că, după meciurile mizerabile cu Girona şi Tottenham, o seară liniştită e acel minim necesar pentru ca presiunea să se mai risipească şi Realul să poată intra în pauza internaţională într-o notă pozitivă. Strict obiectiv, cele trei puncte de duminică seară au mai atenuat din atmosfera de criză şi sunt vitale pentru a păstra vie măcar scânteia speranţei că madrilenii pot participa la cursa din La Liga. Dar la Real Madrid nu-i vorba niciodată doar de lucruri obiective. Acolo, aparenţele contează cel puţin la fel de mult ca faptele. Şi o secetă fără precedent pentru Cristiano Ronaldo arată cât se poate de rău pentru un club al cărui succes colectiv s-a confundat cu cel individual al atacantului portughez.

Refrenul răsună din nou

Poate că Zidane a semnat un contract de sponsorizare cu solistul Kevin Roldan. Asta ar explica de ce cuvântul „Tranquilo“ e mantra preferată a antrenorului francez de la începutul sezonului. Tranquilo când trec săptămâni până când Santiago Bernabeu vede o victorie din partea favoriţilor, când Barcelona o ia la fugă cu titlul şi, acum, când ofensiva a intrat într-un impas îngrijorător.
Nu că Zidane şi-ar face griji, cum ne tot repetă, dar jurnaliştii au fost mai interesaţi de asta decât de victoria de rutină cu Las Palmas. Casemiro şi Isco au marcat din nou, Marco Asensio a bubuit un voleu de generic, dar ştirea mai atractivă e tot chinul lui Ronaldo. N-are cum să fie altfel: când ai ridicat bara atât de sus, un singur gol în campionatul ăsta va fi un punct de atracţie pentru întreaga presă sportivă. Detalii ca pasa perfectă oferită lui Isco vor trece neobservate.
Zidane şi Ronaldo se declară calmi, iar cel din urmă e chiar iritiat de faptul că „voi [presa] vă uitaţi numai la goluri, goluri, goluri“. Însă problema nu e doar că numele lui Ronaldo pur şi simplu înseamnă goluri. Chiar portughezul a încurajat mereu percepţia asta, mai ales de când s-a reinventat ca marcator pur-sânge. În ultimii ani, tot jocul său s-a orientat spre a marca, departe de începuturile sale ca aripă sau playmaker. Dacă golurile nu mai vin, prezenţa lui pe teren e diminuată considerabil.
Aşa e viaţa când te numeşti Cristiano Ronaldo şi joci pentru Real Madrid. Chiar dacă ai 414 goluri în 407 jocuri, chiar dacă ai deja şase reuşite în Champions League, orice pas greşit sau încetinire va ajunge pe prima pagină – povara celor mari.
4

Atletico Madrid - Villarreal 1-1. Echipa lui Simeone are doar o victorie în ultimele patru etape

Atletico Madrid remizat pe teren propriu cu Villarreal, scor 1-1, fiind egalată pe final, iar echipa lui Diego Simeone rămâne cu o singură victorie în ultimele patru etape.

Oaspeţii au fost primii care au creat pericol. Scăpat singur spre poarta lui Oblak, Bakambu a fost blocat în ultimul moment de Savic. Apoi, Godin putea deschide scorul înainte de finalul primei reprize.
Golul a venit în minutul 60, când Correa l-a învins din unghi pe Barbosa. Putea fi chiar 2-0, dar Gameiro a ratat o ocazie mare, înainte de fi înlocuit.
În schimb, s-a făcut 1-1. În minutul 81, fostul atacant al lui AC Milan, Carlos Bacca, a adus egalarea pentru "Submarinul galben" în urma unei lovituri de colţ.
Deşi neînvinsă în actuala ediţie de campionat, Atletico riscă să piardă contactul cu echipele din fruntea clasamentului, în timp ce Villarreal se menţine în apropierea locurilor de Liga Campionilor.
ECHIPELE:
Atletico: Oblak - Juanfran, Savic, Godin, Filipe Luis - Gabi, Saul, Thomas Partey - Correa, Griezmann, Gameiro (Vietto 74)
Antrenor: D. Simeone
Villarreal: Barbosa - Mario, Alvaro, Victor Ruiz, Jaume Costa (Rukavina 68) - Soriano (Castillejo 59), Rodrigo, Trigueros, Fornals (Cheryshev 76) - Bakambu, Bacca
Antrenor: J. Calleja

Barcelona a învins Malaga, ajutată de o greşeală uriaşă de arbitraj! E la 8 puncte de Real

FC Barcelona - Malaga 2-0 (Deulofeu 3, Iniesta 56)
Barcelona a deschis scorul în meciul câștigat cu Malaga, 2-0, după o fază extrem de controversată, în care catalanii au fost vizibil ajutați de brigada de arbitri
Deulofeu a marcat primul gol în tricoul Barcelonei după pasa lui Digne, reluările TV scoțând însă în evidență că fundașul francez a centrat mult din afara terenului.
Jucătorii Malagăi au protestat vehement în fața arbitrului, care a rămas însă impasibil și a validat golul catalanilor.
În minutul 25, Barcelona a beneficiat de o altă mână de ajutor din partea arbitrilor. Luis Hernandez a oprit o minge cu umărul în preajma careului, dar arbitrul a dictat cartonaș galben pentru henț și lovitură liberă. Messi a executat însă slab.
În repriza secundă, Barcelona s-a desprins prin golul lui Iniesta şi s-a instalat confortabil pe primul loc în La Liga.

Primera Division | Toșca, din nou pe teren după două luni, în victoria lui Betis cu Alaves. ”Un mare jucător, mereu am avut încredere în el”

Autogolul din chiar prima etapă, în fața Barcelonei, l-a scos din echipă pe Alin Toșca (25 de ani). Internaționalul român și-a așteptat rândul pentru a reveni în echipa lui Betis, chiar dacă ”a stat la coadă” două luni. Când Quique Setien i-a comunicat că a sosit clipa unei noi șanse, ex-stelistul s-a concentrat și a dat tot ce este mai bun din el.

Contra celor de la Alaves, scor 2-0, în etapa a 9-a, Toșca nu numai că a fost titular, dar și integralist datorită evoluției sale exacte. Betis a controlat partida și a reușit să marcheze câte un gol pe repriză, e adevărat și cu ”ajutorul” oaspeților, suficient însă pentru a-și asigura cele trei puncte.

Sanabria a deschis scorul, în minutul 13, după care Alexis, fundașul central stânga a trimis balonul în propria-i poartă spre disperarea antrenorului.

Revenind la Toșca, evoluția acestuia a fost apreciată de multă lume. Toşca e un mare jucător, mereu am avut încredere în el""Toşca şi Adan, meci impecabil""Au jucat foarte bine Adan, Sanabria şi Barragan, dar Toşca s-a descurcat cel mai bine!", au fost câteva mesaje care au împânzit twitterul după meci.

Nouă goluri marcate şi un penalty ratat! Nebunie de meci între Betis şi Valencia! În minutul 84, oaspeţii aveau 3-4. Final fabulos

Betis Sevilla şi Valencia au oferit o partidă absolut senzaţională! S-au dat nouă goluri, s-a ratat un penalty, iar finalul a fost unul interzis cardiacilor.

Kondogbia şi Cuedes au marcat în minutele 35 şi 45 şi au stabilit scorul primei reprize. Valencia intră în avantaj, scor 2-0, şi nimic nu părea să anunţe avalanşa de goluri şi desfăşurarea halucinantă de scor din partea a doua.

Mai întâi, Leon ratează o lovitură de pedeapsă pentru Betis în minutul 55, iar ”liliecii” îşi pedepsesc adversarii imediat. Rodrigo şi Mina duc scorul la 4-0 şi totul părea terminat.

Numai că gazdele au o răbufnire fantastică şi marchează trei goluri în doar cinci minute. Joel Campbell, Sanabria şi Tello duc scorul la 3-4, în minutul 84.

Numai că Betis n-a mai avut forţa să revină, chiar dacă a atacat cu toate liniile, iar Valencia a taxat imediat spaţiile imense din apărare. Zaza şi Pereira au marcat în ultimele minute, iar oaspeţii s-au impus cu scorul de 6-3 şi urcă pe locul doi în La Liga.

Atletico Madrid - FC Barcelona 1-1. Primul pas greşit făcut de catalani în acest sezon

Derby-ul Atletico Madrid - FC Barcelona s-a încheiat la egalitate, scor 1-1. Saul şi Suarez au marcat cele două goluri. Pentru catalani sunt primele puncte pierdute în acest sezon, în care au avut 7 victorii consecutive.

Echipa lui Simeone a făcut un joc perfect în prima repriză. După două ocazii uriaşe ratate de Griezmann, Saul a deschis scorul cu un şut-bombă, cu piciorul drept.
Barcelona a încercat să-şi facă jocul obişnuit de posesie. Messi a nimerit bara din lovitură liberă (57). Insistenţele catalanilor nu au rămas nerăsplătite. În ultimele 10 minute, Suarez a pus capul perfect la o centrare la bara a doua şi a egalat. Finalul i-a aparţinut Barcelonei, dar tabela nu s-a mai modificat.

Barcelona rămâne pe primul loc, cu 22 de puncte. Atletico e pe 3, cu 16.

Atletico Madrid - FC Barcelona 1-1 (Saul 21 / Suarez 82)

Echipele de start:
Atletico: Oblak; Juanfran, Savic, Godín, Filipe Luis; Gabi, Saúl, Carrasco, K
oke; Griezmann, Correa

Barcelona: Ter Stegen; Semedo, Piqué, Umtiti, Alba; Busquets, Rakitic, Iniesta, André Gomes, Messi, Suárez

Două "de control": una de la duşmanul lui Deschamps, una de la Ronaldo. Şi Real urcă pe 2 după victoria cu Getafe, scor 2-1

Campioana en titre Real Madrid a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 2-1, echipa Getafe, în etapa a opta din campionatul Spaniei.
Karim Benzema a deschis scorul în minutul 39 pentru oaspeţi, dar Jorge Molina a egalat în minutul 56. Golul victoriei a fost reuşit de Cristiano Ronaldo, în minutul 85, din pasa lui Isco.
A fost primul gol marcat de Cristiano Ronaldo în acest sezon din campionat. În minutul 73, atacantul portughez a ratat o şansă imensă de a înscrie, trimiţând pe lângă poartă din apropiere, dintr-o poziţie ideală.
În urma acestei victorii, Real Madrid a acumulat 17 puncte şi a urcat pe locul 2, la patru puncte de liderul FC Barcelona, care urmează să joace sâmbătă, de la 21:45, în deplasare, cu Atletico Madrid. Getafe ocupă locul 14, cu opt puncte.
Getafe: Guaita - D. Suarez, Cala, Dakonam, Antunes - Bergara, Arambarri (Gonzalez 84') - Jimenez (F. Portillo 15'), Fajr, Diedhiou (Lacen 68') - Molina. Antrenor: Pepe Bordalas.
Real Madrid: Casilla - Achraf, Ramos, Nacho, Marcelo (T. Hernandez 72') - Lucas (Isco 72'), Kroos, Llorente, Asensio - Ronaldo, Benzema (B. Mayoral 81'). Antrenor: Zinedine Zidane.

Bilbao, victorie cu Sevilla pe teren propriu. Gol ciudat marcat de Vesga

FC Sevilla a fost învinsă, în deplasare, scor 0-1, de Athletic Bilbao, în etapa a opta a campionatului Spaniei.
Unicul gol al meciului a fost marcat de Mikel Vesga, în minutul 43, după un aut al gazdelor.
FC Sevilla este pe locul doi în clasament, dar Valencia, Real Madrid şi Atletico Madrid încă nu au evoluat.

Perez pregăteşte cel mai spectaculos schimb din istorie: Cristiano se desparte de Bale şi Benzema

Florentino Perez face tot ce e omeneşte posibil pentru a-l transfera pe Harry Kane la Real Madrid. Preşedintele Realului pregăteşte o ofertă de nerefuzat pentru londonezi: Modric, Bale şi Benzema, la pachet, la schimb cu superstarul lui Pochettino.
Ajuns la 24 de ani, Kane a devenit unul dintre cei mai curtaţi jucători din lume, rata sa de goluri fiind incredibilă. În 2017, englezul a marcat 43 de goluri în toate competiţiile, fiind depăşit doar de Messi şi Lewandowski. Doar în campionat a bifat 27 de goluri (inclusiv 6 hat-trick-uri), ameninţând recordul all-time încă deţinut de Shearer (36).
Zilele trecute s-a vorbit despre faptul că Perez e dispus să ofere 200 de milioane de euro pentru a-l aduce pe vârful lui Spurs, însă oficialii englezi s-au grăbit să explice faptul că "HurriKane" este netransferabil.
Potrivit presei spaniole, numărul unu de pe Bernabeu e dispus să facă toate sacrificiile pentru a-l aduce pe atacant şi e pregătit să facă o ofertă de nerefuzat. Concret, Real a câştigat două Ligi ale Campionilor la rând, iar achiziţiile nu au fost în acest context extrem de spectaculoase, lotul fiind unul extrem de puternic. Însă în acest sezon echipa nu mai arată la fel de proaspătă, astfel că preşedintele blanco s-a gândit la o afacere de tipul win-win.
Astfel, în schimbul lui Kane, Perez e dispus să îi trimită în capitala Angliei pe trei dintre "galactici": Benzema, Bale şi Modric. Primii doi i-ar oferi posibilitatea lui Pochettino să alinieze o linie de atac stelară, cu Erkisen, Alli şi Bale în spatele vârfului francez. În ceea ce îl priveşte pe Modric, el ar aduce mult echilibru la mijlocul terenului, acolo unde Wanyama, Dembele, Sissoko sau Dier nu sunt variante "world class".
Bale (2007-2013) şi Modric (2008-2012) prezintă garanţia că s-ar adapta uşor, în condiţiile în care înainte de transferul la Real au evoluat chiar pe White Hart Lane.

Vezi imaginea pe Twitter

Camp Nou îşi poate schimba numele. Barca vrea să folosească banii pentru starul Lionel Messi

Conform informaților apărute în Anglia, Jose Mourinho e gata să-l cedeze pe francezul cumpărat cu 60 de milioane de euro, iar în schimbul său îl dorește pe croatul Ivan Rakitic.
Jose Mourino e conștient că echipa sa are nevoie de întăriri în linia de mijloc și e gata să-l cedeze pe Martial, dar nu în schimbul unei sume de bani. The Special One îl vrea pe Rakitic, jucător pe care a pus ochii de mai multă vreme. Croatul are contract cu Barcelona până în 2021, însă viitorul său depinde de cât de mult îl dorește Valverde pe Martial, scrie presa engleză.

Anthony Martial este sub contract cu Manchester United până în iunie 2019, englezii având opțiune pentru încă un sezon. Din postura de rezervă, francezul s-a descurcat foarte bine în tricoul lui United, reușind să marcheze 3 goluri în primele 7 etape.
El a marcat un gol și în Liga Campionilor, în victoria englezilor cu CSKA Moscova, scor 4-1. Pe site-ul de specialitate transfermarkt.de, Martial are o cotă de piață de 30 de milioane de euro.
De partea cealaltă, Rakitic este titular în linia de mijloc a Barcelonei și site-urile de specialitate îl cotează la 45 de milioane de euro. Achiziționat de la Sevilla în 2014 pentru 18 milioane de euro, mijlocașul croat a jucat 11 meciuri pentru Barcelona în actualul sezon, a marcat un gol și a dat două pase decisive.