luni, 8 ianuarie 2018

Handbal feminin | SCM Craiova şi HC Zalău au pierdut primele meciuri în grupele Cupei EHF. Trupa din Bănie a rezistat 50 de minute, formaţia ardeleană a rămas în urmă după primele minute

Reprezentantele României se întorc fără niciun punct din deplasările efectuate la sfârşitul acestei săptămâni pentru jocurile din Cupa EHF. SCM Craiova a fost învinsă de Brest Bretagne (Franţa) cu 25-22, în timp ce HC Zalău a cedat la Larvik (Norvegia) cu 28-23. Ambele partide s-au desfăşurat în prima etapă din faza grupelor Cupei EHF.
Debutul echipelor din Liga Naţională a fost destul de ”brutal”, având în vedere valoarea adversarilor întâlniţi. Atât Brest, cât şi Larvik au jucat în toamnă în Liga Campionilor şi au în componenţă handbaliste care în decembrie au fost pe locurile 1 şi 2 la Campionatul Mondial.
SCM Craiova a început curajos în Franţa, iar după primele minute s-a desprins la 6-2. Allison Pineau, campioană mondială, a avut un procentaj dezastruos în prima repriză, 4 aruncări / 0 goluri, dar Brest a revenit totuşi pe tabela de marcaj. După ce a restabilit egalitatea la 8-8, a luat un avans de 3 goluri până la pauză: 13-10. Aşa cum a arătat statistica, pentru că meciul nu s-a văzut în România, Cristina Florianu a fost jucătoarea numărul 1 în primele 30 de minute, cu 5 goluri.
În partea secundă, trupa lui Bogdan Burcea a reuşit să revină la un gol distanţă de adversară, 19-20, 20-21, dar mai mult nu s-a putut. Brest s-a apărat foarte bine în ultima parte a jocului, drept dovadă că nu a primit gol vreme de 11 minute. Astfel, de la 22-21, Brest s-a desprins la 25-21 (min. 54) şi a scăpat în câştigătoare. La final, Craiova a mai înscris un gol, dar gazdele şi-au atins până la urmă obiectivul, primele două puncte în Grupa A.
  • Brest Bretagne - CSM Craiova 25-22 (13-10)
  • Quiniou, Idehn - portari; Tissier 2, Pineau 2, Copy 3, N'Gouan 1, Prouvensier 2, Sand 2, Pop Lazic, Stoiljkovic 5, Manach, Coatanea 5, Burlet, Limal, Mangue 3. Antrenor: Laurent Bezeau
  • Dumanska, Stanciu - portari; Rădoi, Trifunovic 2, Şelaru, Pricopi, Ţicu 3, Popescu, Nikolic 3, Ardean 5, Colac, Tudor, Stoican, Klikovac 2, Vizitiu, Florianu 7. Antrenor: Bogdan Burcea
Dacă SCM Craiova a emis pretenţii până spre finalul jocului, în schimb, HC Zalău nu a avut nicio şansă la Larvik. Deşi a avut o echipă mai scurtă din punct de vedere numeric, norvegiencele au condus cap-coadă jocul. Desprinderea a venit chiar după primele 10 minute, 6-2, avansul fiind în continuă creştere, 10-4 (min. 20), 14-6 (min. 27), 15-7 (min. 30). În repriza secundă, echipa condusă de Gheorghe Tadici a încercat pe cât posibil să evite o înfrângere la scor şi a fost mai vizibilă în joc. Tot ce a reuşit însă HC Zalău a fost să reducă diferenţa la 5 goluri, 28-23. Câştigătoarea Ligii Campionilor în 2011 a obţinut până la urmă o victorie logică.
  • Larvik - HC Zalău 28-23 (15-7)
  • Rundbraten, Dias Morechi - portar; Bergum, Andenaes 1, Breistol 9, Stange, Wolff 1. T. Mork 2, Roth Berglie 2, Tollbring 5, Hjertner 5, Christensen 1, Lima de Araujo 2. Antrenor: Tor Odvar Moen
  • Kelemen, Vişan - portari; Nichitean, Tămaş 6, Nica, Trif 3, Panici 2, Irimia, Abed-Kader 2, Rob 5, Dragut 5, Constantinescu, Stîngă, Ciolan. Antrenor: Gheorghe Tadici
Ambele formaţii româneşti vor juca săptămâna viitoare pe teren propriu: SCM Craiova cu Randers (sâmbătă, ora 18:00), HC Zalău cu Hoors (duminică, ora 17:00).