luni, 6 noiembrie 2017

Serie A | Rezultatele etapei a 12-a și clasamentul | Inter și Napoli pierd teren în fața lui Juventus, Roma a stabilit un nou record de victorii în deplasare pentru Serie A

Fiorentina - Roma 2-4

Giallorossii au stabilit un nou record de victorii consecutive în deplasare în Serie A

AS Roma, cu Bogdan Lobonţ pe bancă, continuă cursa pentru titlu. Echipa lui Eusebio Di Francesco a ajuns la 12 succese consecutive în deplasare, noul record în Serie A TIM, după 4-2 pe terenul Fiorentinei, la care Ianis Hagi nu a fost nici măcar în lot.
Capitolinii sunt acum la 5 puncte de liderul Napoli, care a făcut doar egal la Verona cu Chievo (0-0), dar are şi un meci mai puţin disputat față de echipa lui Maurizio Sarri.
Milan

Una dintre cele mai ofensive echipe ale Europei, Napoli, nu a reușit să înscrie în poarta lui Chievo și a bifat a doua remiză alba a sezonului.
Căpitanul naționalei, Vlad Chiricheș, a pirivit întreaga partidă de pe ”Bentegodi” de pe bancă, Sarri preferându-i în centrul apărării pe Albiol și Koulibaly.
Radovanovic a fost aproape să înscrie golul sezonului cu un șut din propria jumătate dar Sepe s-a opus, în minutul 60. Cea mai mare ocazie a oaspeților a fost semnată de Insigne în finalul meciului.
După această remiză, Napoli rămâne pe primul loc, dar păstrează un singur punct avans în fața campioanei Juventus. A fost al doilea 0-0 pentru echipa lui Sarri în ultimele patru etape, după cel de acasă, cu Inter, din runda cu numărul nouă.

AC Milan dă semne de revenire în Serie A TIM. Oamenii lui Montella s-au impus cu 2-0 la Reggio Emilia, contra lui Sassuolo, după reuşitele lui Alessio Romagnoli şi Suso.
Cei de la Sassuolo au făcut scandal după primul gol primit de la Milan. Romagnoli a trimis în poartă centrarea lui Calhanoglu, după un duel aerian câștigat în fața goalkeeperului Consigli.
Sassuolo a alergat după egalare, dar cei care au marcat au fost tot oamenii lui Montella. Suso a finalizat cu gol o acţiune personală. Milan s-a impus cu 2-0 şi s-a apropiat de locurile care asigură prezenţa în cupele europene.
Rossonerii se află acum pe poziția a șaptea, după 12 etape, la patru puncte în urma Sampdoriei, locul șase, și la nouă în spatele lui Lazio, echipa de pe locul patru.
Juventus a avut emoții în confruntarea cu codașa Benevento.
Oaspeții au deschis scorul pe Allianz Stadium după 19 minute dintr-o lovitură liberă executată de Ciciretti și au reușit să păstreze avantajul până la pauză.
Juventus a revenit după pauză și în decurs de numai 9 minute a întors rezultatul: Higuain a restabilit egalitatea din pasa lui Matuidi, iar Cuadrado a adus victoria torinezilor din centrarea lui Alex Sandro.
După 2-1 cu Benevento, echipa lui Massimiliano Allegri o depășește pe Inter și ajunge la un punct în spatele liderului Napoli. Benevento ajunge la al 12-lea eșec din 12 posibile în acest sezon de Serie A.