miercuri, 8 noiembrie 2017

România U-19 | România a învins Grecia în prima partidă a calificărilor pentru EURO 2018

Reprezentativa Under 19 a României a învins miercuri, 8 noiembrie, scor 2-1, selecționata similară a Greciei, în prima partidă a calificărilor pentru Campionatul European – Finlanda 2018.
Țara gazdă a deschis scorul în minutul 24 prin Douvikas, însă Olimpiu Moruțan a restabilit egalitatea înainte de pauză.
Cea de-a doua repriză a aparținut tricolorilor, care au mai marcat încă o dată prin Andrei Sîntean, debutând astfel cu dreptul în calificările pentru Campionatul European. În cealaltă partidă a grupei, Rusia a învins cu 6-0 selecționata similară a Gibraltarului.
Pentru România urmează partida cu Rusia, care este programată sâmbătă, 11 noiembrie, începând cu ora locală 13:00, pe stadionul Pankritio din Heraklion.
Echipa României: 1. Vlad – 18. Trușescu (Neciu 77'), 3. Dima, 5. Screciu, 2. Haruț – 7. Dragomir (C), 6. Boboc -11. Micovschi, 10. Mățan, 8. Moruțan – 9. Sîntean (Moldoveanu 66'). Antrenor: Adrian Boingiu
Rezerve: 12. Costache, 21. Podină, 20. Vidrașan, 4. Băluță, 14. Neciu, 17. Merloi, 15. Berci, 16. L. Gheorghe, 19. Moldoveanu
Astăzi, în grupa României, Rusia a învins cu 6-0 selecționata similară a Gibraltarului. Tricolorii sunt în grupa 10 a calificărilor, alături de Grecia (țara gazdă), Rusia și Gibraltar.