miercuri, 8 noiembrie 2017

Fotbal liga a 2-a | Rezultatele etapei a 16-a și clasamentul | AFC Hermannstadt revine la șefia clasamentului după ce Dunărea Călărași a " falsat " la Brăila!

Știința Miroslava
AFC Hermannstadt revine în fruntea clasamentului după victoria din cartierul Pantelimon în fața lui Metaloglobus. Victoria sibienilor s-a conturat în mitanul secund, imediat ce gazdele au rămas în 10 jucători.
La Brăila, Dunărea Călărași a suferit pentru o remiză târzie adusă de Călin Cristea în min.76 după ce brăilenii deschiseseră scorul în min.20 de Olimpiu Bucur.
Chindia Târgoviște s-a impus clar în fața ilfovenilor de la CS Balotești, scor 4-1, însă golul primit în min.45+1 a stricat recordul de invincibilitate de 23 de reprize al portarului Iustin Popescu.
Academica Clinceni a revenit după pauză în confruntarea cu CS Mioveni. Argeșenii deși au condus la pauză cu 1-0 prin golul golgheterului Ionuț Rădescu au cedat inexplicabil după pauză, schimbarea antrenorului principal neaducând revirimentul scontat de staff-ul administrativ. Printre marcatorii gazdelor de la Clinceni se numără și fostul jucător al Ceahlăului, Marian Constantinescu.

FC Argeș în schimb cu Eduard Augustin la debut pe banca tehnică a câștigat cu mari emoții în prelungiri cu golul lui Andrei Nilă din min.90+1 confruntarea cu incomoda CS Afumați.
ASA Tg.Mureș revine cu victorie în campionat după o pasă mai proastă în fața codașei Olimpia Satu Mare - formație cu mari probleme financiare, care se chinuie efectiv în aceste momente să continue competiția.
Sportul Snagov obține 3 puncte importante pe teren propriu în fața Științei Miroslava prin golul reușit în min.35 de Alin Manea în urma unei erori făcute de moldoveni la centrul terenului.
Luceafărul Oradea este în revenire de formă, al 2-lea succes consecutiv în campionat și luceferii încep să spere la evitarea retrogradării. După succesul de la Arad cu UTA din runda precedentă a urmat astăzi victoria pe teren propriu în fața gorjenilor de la Pandurii, formația lui Condescu ajungând pe poziție retrogradabilă.
Foresta Suceava nu a reușit decât o remiză acasă cu ASU Poli Timișoara. A fost un meci în care sucevenii au alergat tot timpul după egalare. Ghinescu și Ignea au marcat pentru oaspeți în timp ce reușitele Forestei au fost opera Marius Matei din penalty-ul obținut de Massela și Andrei Cerlincă.
În epilogul etapei a 16-a, la Timișoara, Ripensia Timișoara și UTA Arad au terminat nedecis 1-1, într-o partidă în care gazdele au ratat un penalty prin Adrian Zaluschi în min.51, însă ocaziile cu adevărat periculoase au aparținut arădenilor. Mediop pentru Ripensia în min.62, respectiv Curtuiș pentru arădeni 10 minute mai târziu au fost marcatorii celor 2 goluri.