luni, 6 noiembrie 2017

Handbal feminin - Liga Florilor | Rezultatele etapei a 8-a și clasamentul | CSM Roman pune capăt seriei de trei înfrângeri consecutive!

ACS Corona 2010 Brașov

CSM Roman a pus capăt seriei de trei înfrângeri consecutive în disputa de luni seară pe teren propriu, cu Corona Brașov. A fost 23-22 (11-9) pentru fetele lui Constantin Ștefan, care ajung la trei meciuri la rând fără înfrângere în duelurile cu Corona.
A fost însă o partidă în care brașovencele nu au condus niciodată pe tabelă, ci doar au reușit să egaleze în mai multe rânduri pe parcursul reprizei secunde. Cele mai bune marcatoare ale meciului au fost Ana Maria Iuganu și Eliza Buceschi, cu câte opt goluri, cea din urmă revenită pe terenul de joc după o accidentare, la fel ca și Laura Chiper, Timea Tătar și Andreea Chiricuță.
HC Zalău, Dunărea Brăila și Măgura Cisnădie și-au respectat statutul de favorite în partidele de sâmbătă, disputate pe teren propriu.
Zalăul n-a avut emoții în disputa cu Slatina, pe care a controlat-o în totalitate. Formația lui Gheorghe Tadici s-a impus cu 31-24 (16-9), într-o partidă în care a condus cu 13-3 după 19 minute de joc. Cea mai bună marcatoare a meciului a fost Roxana Rob, cu șase goluri, urmată de Claudia Constantinescu, cu cinci.
Și Cisnădie a rezolvat soarta celor trei puncte din partida cu Rapid încă din prima repriză. Sibiencele au avut un avantaj de 11 goluri la finalul primelor 30 de minute, iar Ivana Bozovic a terminat partida cu 13 goluri marcate, ajungând la un total de 37 de reușite în acest sezon.
Brăila a obținut prima victorie de pe teren propriu din acest sezon, 26-22 cu ”U” Cluj, și a părăsit locul de baraj pe care-l ocupa înaintea etapei. Dunărea s-a desprins decisiv în ultimul sfert de oră, în care a reușit să primească doar trei goluri. Alina Czeczi și Mihaela Ani-Senocico au fost cele mai bune marcatoare ale partidei, cu câte opt goluri.