luni, 6 noiembrie 2017

Handbal liga Zimbrilor | Rezultatele etapei a 9-a și clasamentul | Potaissa Turda câștigă în capitală la CSM București, Dunărea CĂlărași revine incredibil de la -9 cu CSA Steaua!

CSM Focșani 2007

Am avut un nou episod foarte interesant în Liga Zimbrilor. Trei din cele patru partide duminică s-au încheiat cu victorii la limită, singura formație care a reușit să se impună clar fiind HC Odorhei, 31-26 în deplasarea de la Suceava.
În primul meci al zilei, Dunărea Călărași a reușit să revină de la -9 cu Steaua și să câștige în final trei puncte foarte importante! A fost 15-6 pentru bucureșteni pe finalul primei reprize și 20-14 la jumătatea părții a doua, iar Dunărea a reușit să întoarcă soarta meciului. Călărașiul nu a primit gol în ultimele cinci minute și a întors rezultatul, de la 20-23 la 24-23.
Potaissa Turda a câștigat din nou pe terenul CSM-ului după o pauză de patru ani de zile! A fost 27-26 pentru ardeleni, un rezultat cu care urcă pe podium, după Dinamo și Steaua. Soarta meciului s-a decis în final, când Zacaciurin a transformat o aruncare de la șapte metri pentru Potaissa în minutul 59. Pe final CSM-ul nu a găsit drumul către gol, Ramon Șomlea ratând două aruncări pentru gazde.
La primul meci fără Sandu Iacob pe banca tehnică, HC Vaslui a învins pe Minaur cu 26-25 după ce Claudiu Dediu a marcat din extremă în ultima secundă a meciului. Băimărenii au condus la pauză, 14-11, s-au desprins la 16-11 în debutul părții a doua, însă echilibrul a fost restabilit până în minutul 40, 17-17.

HC Odorhei a ajuns la patru meciuri fără înfrângere în Liga Națională după 31-26 la Suceava. A fost însă un meci echilibrat timp de 45 de minute, iar oaspeții au reușit să se desprindă decisiv ca urmare a șase goluri marcate consecutiv. Cel mai bun marcator al meciului vine din tabăra gazdelor, Florin Ciubotariu, cu 11 reușite.