miercuri, 25 octombrie 2017

Cupa României - 16-zecimile de finală | Ziua I : CSM Politehnica Iași, Universitatea Cluj, CS Mioveni și CS Universitatea Craiova merg mai departe!

• CSM Politehnica Iaşi este prima echipă care obţine calificarea în optimile Cupei României. Jucătorii lui Flavius Stoican au fost conduşi la Piteşti, însă au reuşit să întoarcă scorul în repriza a doua şi să câştige cu 2-1 în faţa echipei din Liga 2 FC Argeş.
  • CS Mioveni a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a trece de Petrolul Ploieşti pe ”Ilie Oană”, cu 5-4 la general. Prahovenii au trimis meciul în prelungiri cu un gol marcat în minutul 90+2, apoi la penalty-uri au cedat cu 3-4. În prelungiri, ploieştenii au avut în mai multe rânduri şansa golului calificării, dar au ratat inexplicabil.
  • În al treilea meci al zilei, Universitatea Cluj a produs surpriza, eliminând cu 2-1 pe Ştiinţa Miroslava, o echipă dintr-un eşalon superior. Clujenii au marcat din penalty după ce au rămas în superioritate numerică, însă ieşenii au egalat şi în aceste condiţii. Golul victoriei şi al calificătii în optimi a fost reuşit de Brian Lemac în minutul 89.
  • În ultimul meci al zilei, CS U Craiova nu a avut nicio emoţie în deplasarea de la Braşov, acolo unde a trecut cu 2-0 de Sepsi OSK Sfântu Gheorghe. Alexandru Mitriţă, în prima repriză, şi Alexandru Băluţă, în minute de final, au marcat pentru olteni şi au adus calificarea în optimile Cupei.
  • Meciurile de marţi din 16-imile Cupei României:
    24 octombrie, ora 16:00
    • FC ARGEŞ - CSM POLITEHNICA IAŞI  1-2
      Stadion: "Nicolae Dobrin" - Trivale (Piteşti - Argeş);
      Arbitru: Marius Avram (Bucureşti); Asistenţi: Vlad Bârleanu (Bucureşti) şi Florin Pucheanu (Ulmi).
      Min 90+3 Raul Costin intră periculos, direct la picioarele lui Andrei Cristea, în marginea dreaptă a terenului, şi căpitanul Argeşului este eliminat direct
      Min 86 1-2 Bădic primeşte o minge în stânga careului, centrează perfect în faţa careului mic, Vişa sare pe sub minge, iar Salim Cisse reia cu capul în dreapta lui Nicuşor Grecu şi înscrie cu pământulMin 71 1-1 Cristea deviază cu capul în faţă o centrare în centrul careului, Salim Cisse urmăreşte şi şutează din 7 metri lateral stânga, mingea îl loveşte în piept pe Nicuşor Grecu şi se duce în faţă, Vişa respinge prost până la Danu Spătaru, care egalează cu latul din 6 metri
      Min 52 1-0 Contraatac fulger al piteştenilor, Andrei Nilă câştigă duelul în viteză cu Sin, insistă la mingea trimisă lung în faţă şi o ciupeşte din faţa lui Koşelev, care îi agaţă piciorul drept. Arbitrul dictează penalty, cu toate că ieşenii protestează vehement, cerând să dea simulare. Ionuţ Năstăsie bate penalty-ul în dreapta, jos, la firul ierbii, Koşelev e pe minge, o deviază, însă nu poate evita golul.

• 24 octombrie, ora 18:00
    • PETROLUL PLOIEŞTI - CS MIOVENI   4-5 după loviturile de departajare (1-1 după 90 şi 120 de minute, 3-4 la penalty-uri)
      Stadion: "Ilie Oană" (Ploieşti - Prahova);
      Arbitru: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe); Asistenţi: Cosmin Vătămanu şi Alexandru Midvichi (ambii din Bucureşti).

►Au marcat la loviturile de departajare: Claudiu Tudor, Nini Popescu, Roland Stănescu / Cosmin Năstăsie, Ciprian Negoiţă, Eduard Stoica, Eduard Neacşu
      ►Au ratat la loviturile de departajare: Alexandru Ciocâlteu, Mihai Velisar / Costinel Gugu
      ►Min 106 Adrian Neagoe preia larg la mijlocul terenului, Claudiu Tudor îi ia mingea şi este agăţat, iar mijlocaşul Mioveniului ia al doilea galben şi este eliminat
      ►Min 90+2 1-1 Tudor Saim scapă singur în stânga careului după o pasă peste apărare, centrează tare în faţa porţii, acolo unde Adrian Vintilă, nemarcat, reia cu capul, violent, din 3 metri în transversală, mingea revine în teren şi îl loveşte în cot pe nou-intrat şi apoi intră în plasă. Arbitrul validează golul, iar argeşenii nu protestează prea mult
      ►Min 35 0-1 Argeşenii combină frumos, Pirtea pătrunde în careu pe dreapta şi centrează la colţul scurt, acolo unde Cosmin Năstăsie îi ia faţa lui Frîncu şi trimite cu capul lângă bară, învingându-l pe Bolboaşă.

• 24 octombrie, ora 19:00
        • UNIVERSITATEA CLUJ - ŞTIINŢA MIROSLAVA  2-1
        ►Min 89 2-1 U Cluj dă lovitura pe final. Brian Lemac introduce în poartă o minge respinsă în faţă de Turiţi, după un şut puternic al lui Goga după un contraatac
        ►Min 73 1-1 Ştiinţa egalează în 10 oameni! Marin este faultat în careu, se dictează penalty pentru ieseşi, iar acelaşi Alexandru Marin transformă şi aduce egalarea
        ►Min 61 1-0 Clujenii primesc penalty după un henţ comis în careu, iar Gabriel Giurgiu execută cu siguranţă şi deschide scorul
        ►Min 58 Ieşenii rămân în 10 oameni după ce Robert Ambrosie vede al doilea cartonaş galben, pentru un fault la marginea careului mare.
      24 octombrie, ora 20:30
      • SEPSI OSK SFÂNTU GHEORGHE - CS U CRAIOVA    0-2
        Stadion: Tineretului (Braşov);
        Arbitru: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti); Asistenţi: Sebastian Stoianov (Constanţa) şi Florin Păunescu (Râmnicu Vâlcea).

►Min 88 0-2 Calancea degajează lung, Oroş deviază pe spate dintr-un duel aerian şi îl pune pe Alexandru Băluţă în postura de a rămâne singur cu Niczuly. Nou-intratul trimite plasat din 10 metri lateral stânga către colţul lung şi înscrie lângă bară după ce mingea a fost deviază uşor şi de portar
        ►Min 27 0-1 Mihai Roman pasează pe culoar pentru Alexandru Mitriţă, care driblează doi adversari în careul advers şi înscrie plasat pe lângă Niczuly.