sâmbătă, 6 ianuarie 2018

Serie A | AS Roma - Atalanta 1-2. Oaspeții au jucat o repriză în 10. Antrenorul Gasperini a fost și el eliminat

Atalanta a produs surpriza pe Olimpico. S-a impus cu 2-1 în fața Romei, deși a evoluat o repriză în inferioritate numerică.
Atalanta a făcut uitat eşecul suferit pe teren propriu, etapa trecută, în faţa lui Cagliari cu o victorie pe Olimpico, împotriva Romei. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 14, prin Cornelius. Imediat, De Roon a mărit avantajul formației vizitatoare, ajutat şi de devierea lui Manolas (min. 19).
Capitolinii au avut noroc la şutul lui Freuler, din minutul 37. Speranţele Romei au renăscut chiar înainte de pauză, după ce De Roon a văzut al doilea galben şi a fost eliminat. Antrenorul oaspeţilor, Gian Piero Gasperini, a contestat vehement decizia arbitrului şi n-a mai revenit pe bancă după pauză.
Dzeko a redus din diferenţă în minutul 56, dar Atalanta s-a apărat bine în ultima jumătate de oră. Totuşi, El Shaarawy putea aduce un punct, însă Masiello s-a opus unei mingi pe care scria gol. Victorie cu 2 la 1 pentru Atalanta, care a urcat pe locul 7, în timp ce Roma a coborât pe 5.
ECHIPELE:
AS Roma (4-3-3): Alisson - Florenzi (Peres '83), Manolas, Fazio, Kolarov - Pellegrini (Schick '51), Gonalons, Strootman (Under '76) - El Shaarawy, Dzeko, Perotti
Antrenor: E. Di Francesco

Atalanta (3-4-3): Berisha - Toloi, Caldara, Palomino - Hateboer, de Roon, Freuler, Spinazzola - Ilicic (Cristante '46), Cornelius (Petagna '61), Gomez (Masiello '69)
Antrenor: G. Gasperini