luni, 18 decembrie 2017

Liga 1 | Poli Timişoara - Dinamo 0-0 | Ocazii incredibile ratate de Rivaldinho şi Bokila! Eliminare stupidă pentru Salomao | Rezultatele complete ale etapei a 22-a și clasamentul

Ultimul meci din 2017 în Liga I s-a terminat cu un 0-0 sec, rezultat care nu o ajută foarte mult nici pe ACS Poli, nici pe Dinamo. În tribune a fost un suporter îmbrăcat în Moş Crăciun, care nu a venit însă la niciuna dintre echipe. La rândul lor, cele două formaţii nu au fost darnice cu goluri pentru suporterii veniţi să înfrunte frigul. Timişoara a început mai curajoasă, dar fără multă precizie. Dinamo a avut dou şanse mari în repriza a doua, terminate cu ratările monumentale ale lui Rivaldinho şi Bokila. La final, arbitrul Cojocaru a fluierat repede, spre nemulţumirea bănăţenilor.
Aşa cum era de aşteptat, la Timişoara gazonul a cedat după ultimul meci de rugby. Asistenţa a fost mai numeroasă ca la precedentele partide, iar Dinamo a avut o galerie care s-a făcut auzită. Totuşi, nici cele două echipe nu s-au întrecut în multe momente de ”virtuozitate” fotbalistică. Ocaziile au venit, dar multe fără prea mare pericol petru porţile lui Penedo, respectiv Straton. Timişoara a început mai activă Doman a căzut în careu, după un ”umăr la umăr” cu Dudea. Artean şi Munteanu au continuat să irosească şanse, cu baloane imprecise.
Ocazii la ambele porţi, Doman nu a mai avut suflu pe final de repriză
Dinamo a avut un prim şut pe lângă poartă în minutul 15, prin Rivaldinho, iar în minutul 20, Şeroni a reluat puţin pe lângă bara din dreaptă a porţii apărate de Penedo, de la intrarea în careu. Dinamo a fost nevoită să-l înlocuiscă pe Nascimiento din minutul 23, după o accidentare. Mahlangu s-a încurcat cu mingea la o intrare în careu, după care Munteanu l-a pus pe Penedo în încurcătură cu un corner, iar Artean a reluat puţin peste poartă un balon, cu capul. Şi Straton a avut emoţii la un corner bătut de Hanca, iar la finalul reprizei, Doman putea scăpa pe contraatac, dar în careu nu a mai putut fugi,iar astfel, la vestiare s-a intrat cu 0-0.
Rivaldinho şi Bokila s-au întrecut în ratări
În debutul reprizei a doua, Drăghici a căzut în careu şi deşi nu a cerut penalti, i s-a dat cartoaş galben pentru simulare. Dinamo a început să fie tot mai periculoasă. În minutul 55, Rivaldinho a scăpat singur spre poartă, cu Straton, da a ratat complet execuţia, iar Miriuţă s-a enervat şi l-a înlocuit cu Bokila. Munteanu a putut să-l păcălească pe Jaime Penedo, iar Doman a avut o execuţie peste poartă. În minutul 72, a fost rândul lui Bokila să rateze incredibil, după ce era dintr-o poziţie de ofsaid. Atacantul a scăpat singur, dar a tras în picioarele lui Straton.
Dinamo a terminat în inferioritate numerică
Pe final, Vasile Miriuţă a renunţat şi la Nemec, iar golul nu a venit. Poli s-a complăcut să reziste, iar „câinii” nu au putut marca,deşi fanii au dat cu câteva petarde. Din minutul 88, Salomao a fost eliminat pentru al doilea galben, după o tragere stupidă de tricou, iar ultimul asalt la poarta lui Straton a fost fără succesAdrian Cojocaru a fluierat brusc finalul, iar la final, suporterii au strigat ”Hoţii, hoţii”, într-o notă tristă de final de derby.

ACS Poli Timişoara: Straton - Străuţ, Melinte, Şeroni, Ciucur - Artean, Vaşvari - Al. Munteanu, Doman (min 73 Haruţ), Bîrnoi (min 82 Croitoru) - Drăghici (min 85 Abraw)
Dinamo Bucureşti: Penedo - Dudea, Maric, Katsikas, M. Oliva - Mahlangu, Nascimento (min 23 Corbu) - Hanca, Rivaldinho (min 57 Bokila), Salomao - Nemec (in 78 Moldoveanu)

Etapa a 22-a (15-18 decembrie)