luni, 6 noiembrie 2017

Volei masculin A1 | Rezultatele etapei a 7-a și clasamentul | Campionii din Zalău au pierdut și la Arcada Galați!

3:1 (-26, 20, 16, 18)

Etapa a 7-a din Divizia A1 la volei masculin a început sâmbătă și a durat până luni. Cele trei meciuri de sâmbătă s-au încheiat cu așteptate victorii ale gazdelor, care nu au cedat niciun set.
Duminică a fost programat cel mai așteptat joc al rundei, un duel direct între două candidate la titlu, Arcada Galați și ACS Volei Municipal Zalău (FOTO).
Gazdele au cucerit trei puncte extrem de prețioase, în condițiile în care sălăjenii au condus aproape cap-coadă în setul al patrulea: 13:17, 16:20, 20:23, 22:24!!! Campionii pierd al doilea meci consecutiv în deplasare, după acel 0:3 de pe terenul Stelei.
Luni au avut loc ultimele două partide ale rundei. Anunțat ca foarte atractiv, dată fiind acerba rivalitate locală, derby-ul orașului Baia Mare, dintre CSȘ 2 CNE și Știința Explorări, a făcut toți banii. S-a încheiat după circa două ore și jumătate, cu victoria noii promovate, care se impune astfel în această partidă jucată în premieră absolută pentru voleiul maramureșean! Știința Explorări a condus cu 1:0, apoi a luptat din greu în setul 4, adjudecat în prelungiri, și a dominat tie-break-ul! "Oaspeții" au condus cu 4:0, 9:6, 12:9, 14:12 și 15:14!!!
Singurul joc televizat al rundei a fost Tricolorul - Dinamo, în care gazdele au reușit să câștige toate cele trei puncte după o partidă care putea deveni problematică, pentru că bucureștenii au câștigat primul set și au luptat mult în cel de-al doilea. Prahovenii au urcat pe locul 2 al clasamentului, la un punct de Steaua.