duminică, 5 noiembrie 2017

Bundesliga | Dortmund - Bayern 1-3. Borussia, în cădere liberă! Record pentru Robben și gol superb Lewandowski

Borussia Dortmund și-a continuat parcursul extrem de modest din ultima perioadă și a pierdut derby-ul cu Bayern de pe teren propriu, scor 1-3.

Hertha BSC
Arjen Robben a deschis scorul în minutul 16, iar olandezul, ajuns la 93 de goluri în Bundesliga, a devenit cel mai bun marcator străin din istoria lui Bayern.
Până la pauză, Lewandowski a marcat un gol superb, stabilind scorul primei reprize, 2-0 pentru Bayern. Apoi, Alaba a făcut 3-0, pentru ca Bartra, pe final, să înscrie golul de onoare al Borussiei, aflată acum la 6 puncte de marea rivală.
Cu 26 de puncte, Bayern merge perfect cu Jupp Heynckes pe bancă și este favorită certă la cucerirea campionatului. De cealaltă parte, Dortmund este deja în criză, iar scaunul olandezului Peter Bosz se clatină serios, după ce Borussia a ratat calificarea și în optimile Ligii Campionilor.