duminică, 29 octombrie 2017

Tenis - CUPA DAVIS | Când e să se aleagă praful, se alege! Vasile Antonescu, învins de Mor Bulis în al patrulea meci al întâlnirii Israel - România 4-0

Jucătorul Vasile Antonescu, locul 651 ATP, a fost învins, duminică, la Ramat Hasharon, scor 6-7 (4), 3-6, de Mor Bulis, locul 590 ATP, în al patrulea meci al confruntării din Cupa Davis, iar scorul întâlnirii Israel - România a devenit 4-0.

Partida, desfăşurată pe hard, în aer liber, a durat o oră şi 28 de minute.
În ultimul meci, Nicolae Frunză, numărul 600 mondial, îl întâlneşte pe Edam Leshem, locul 285 ATP.
Israel şi-a asigurat încă de sâmbătă menţinerea în Grupa I a Zonei Europa/Africa, după ce Jonathan Erlich şi Dudi Sela i-au învins pe Vasile Antonescu şi Bogdan Borza, în meciul de dublu, scor 6-3, 6-4, 7-6 (4).

Vineri, în primul meci, Dragoş Dima (25 ani, 463 ATP), a fost învins de Edan Leshem (20 ani, 285 ATP), scor 3-6, 7-5, 2-6, 6-3, 3-6. În cea de-a doua partidă, Nicolae Frunză (20 ani neîmpliniţi, 600 ATP) a pierdut în faţa lui Dudi Sela (32 ani, 70 ATP), scor 3-6, 4-6, 4-6.
România a retrogradat în Grupa a II-a pentru prima oară din 1993, unde se află ţări precum Lituania, Danemarca, Georgia, Turcia, Norvegia sau Slovenia. Israel a rămas în Grupa I a Zonei Europa/Africa şi va întâlni anul viitor nou-promovata Africa de Sud.

A fost prima înfrângere suferită de România în faţa Israelului. În precedentele patru întâlniri, România s-a impus, scor 4-1 la Bucureşti în 1962 în primul tur al zonei Europa, 5-0 la Bucureşti în 1969 în sferturile zonei Europa, 5-0 la Tel Aviv în 1974, în sferturile zonei Europa, şi 5-0 la Sibiu în 2015, în primul tur al Grupei I a zonei Europa-Africa.