duminică, 29 octombrie 2017

Liga a 2-a | Rezultatele complete ale etapei a 14-a și clasamentul | FC Hermannstadt și Dunărea Călărași remize externe, Chindia a bătut Mioveniul iar Afumațiul a ajuns pe 4!

ASU POLI TIMIȘOARA

Dunărea Călărași s-a oprit la borna 10 în dreptul victoriilor consecutive la Timișoara în fieful Ripensiei (colaj foto). Chiar de ziua lui Dan Alexa, Dunărea deși a evoluat o bună parte din meci cu un jucător în plus nu a reușit decât o remiză pe Ciarda Roșie.
Și liderul FC Hermannstadt s-a poticnit la Pitești în disputa cu FC Argeș, o specialistă a remizelor (7 meciuri din 14 au terminat la egalitate băieții lui Eftimie - tot mai contestat de suporteri). Sibienii au avut și ei superioritate numerică spre sfârșitul reprizei a 2-a însă rezultatul de egalitate este unul corect.
Metaloglobus și Academica Clinceni au remizat alb pe sinteticul din Pantelimon iar celelalte 2 formații ilfovene, CS Afumați și respectiv Sportul Snagov au obținut victorii prețioase, la limită în fața lui ASA Tg.Mureș - formație aflată în faliment, chiar pe Transil și a timișorenilor de la ASU Poli TImișoara - formație pregătită de Bogdan Andone.
Victorie absolut necesară și venită în ceasul al 12-lea pentru Luceafărul Oradea la Sânmartin în disputa cu Olimpia Satu Mare, o altă grupare aflată în zona periculoasă a clasamentului.
Pandurii Tg.Jiu au smuls o remiză în extremis la Uricani cu Știința Miroslava în ultimul minut de prelungire din penalty, la fel de dramatic s-a impus și UTA Arad la Suceava cu Foresta la ultima fază a jocului și ceea ce se anticipa la startul competiției se adeverește: ambele formații moldovene din liga a 2-a se vor zbate în preajma zonei de retrogradare.
Dacia Unirea Brăila s-a chinuit acasă cu modesta CS Balotești, elevii lui Alin Pânzaru au restabilit egalitatea la 2 în prelungiri.
În ultima partidă a etapei a 14-a, Chindia Târgoviște s-a impus clar, 3-0 în confruntarea cu CS Mioveni și este la doar o victorie de locurile ce asigură promovarea directă.