marți, 24 octombrie 2017

Fotbal liga 1 | FC Botoşani - Dinamo 0-0. Trupa lui Miriuţă revine pe loc de playout! Muşat şi Katsikas au fost eliminaţi, Nemec a ratat ocazii imense

FC Botoşani - Dinamo 0-0

Echipele de start:
  • FC Botoşani: Cobrea - Unguruşan, Miron, Burcă, Muşat - Tincu, Bordeianu - Roman, Moruţan, Buş - D. Popa
  • Rezerve: Pap - Plămadă, Kuku, Târnovan, Dumitraş, Oiadă, Serediuc
  • Dinamo: Penedo - Romera, Nedelcearu, Katsikas, Filip - Nascimento, Anton, Mahlangu - Costache, Nemec, Salomao
  • Rezerve: Brănescu - Rivaldinho, Bokila, Oliva, Corbu, Dudea, Hanca
Cele două echipe au oferit o primă repriză slabă. Romera a irosit cea mai mare ocazie. A reluat peste poartă o centrare bună a lui Salomao.
Dinamoviştii au arătat ceva mai bine începând cu partea a doua, după ce Hanca i-a luat locul în teren lui Nascimento. Filip a fost aproape de gol cu o centrare care era să-l surprindă pe Cobrea (52). Apoi a venit eliminarea lui Muşat, după o intrare dură asupra lui Hanca.
Dinamoviştii au forţat, iar Nemec a irosit o ocazie uriaşă, după şutul bun al lui Rivaldinho.  Echilibrul a venit în minutul 76. Katsikas a intrat "la rupere" la Kuku şi a fost şi el trimis la cabine.
Cele două echipe s-au mulţumit cu câte un punct şi au scăzut ritmul pe final. Dinamo e în afara play-off-ului, pe 7, cu 21 de puncte. Botoşani e pe 4, cu 25.