sâmbătă, 4 noiembrie 2017

Liga 1 | Viitorul - Sepsi 3-0. Campioana a obţinut a cincea victorie la rând în Liga 1. Ganea a ratat un penalty

Continuă perioada excelentă a campioanei Viitorul. Constănţenii au câştigat cu 3-0 la Ovidiu în faţa lui Sepsi şi au ajuns la cinci victorii consecutive în Liga 1, ultimele patru fără gol primit.
Problema învingătoarei nu s-a pus în niciun moment, iar Viitorul a rezolvat meciul până la pauză. Mai întâi, Dumbravă a deviat în propria poartă şutul lui Eric, în minutul 20. Apoi, cu cinci minute înainte de pauză, Hodorogea a marcat din apropiere, după ce, iniţial, tot el a trimis în transversală.

În partea a doua, echipa lui Gică Hagi a obţinut un penalty, după ce Cristi Ganea a fost faultat în careu de Fejer, însă fundaşul stânga al gazdelor a tras slab, iar portarul lui Sepsi a reținut.
În cele din urmă, s-a făcut 3-0. În minutul 77, Vînă a înscris cu un şut frumos la colţul lung, la capătul unei acţiuni superbe a campioanei.
Finalul a fost liniştit, iar criza la Sepsi se adânceşte. Ardelenii au uitat să câştige şi au doar 2 puncte în ultimele 9 etape.

Viitorul - Sepsi 3-0 (Eric 20, Hodorogea 39, Vînă 77)

Echipele de start:
FC Viitorul: Rîmniceanu - D. Lopez, Hodorogea, Ţîru, De Nooijer - Cicâldău, Mladen, Ganea - Eric, Ţucudean, Chiţu
Rezerve: Tordai, Ghiţă, Horj, Mâţan, Vână, D. Dumitrescu, C. Băluţă

Sepsi: Fejer - Dumbravă, Dima, Damian, Grecu - Petrovikj, Burlacu - Fulop, C. Herea, P. Petre - Nikolic
Rezerve: Miron, Răduţoiu, Astafei, Ursu, Huiban, Papsys, Veress