duminică, 5 noiembrie 2017

Fotbal liga a 2-a | Rezultatele etapei a 15-a și clasamentul | Dunărea Călărași este noul lider, AFC Hermannstadt și Chindia Târgoviște au remizat alb în ultimul meci al etapei

SPORTUL SNAGOV

Dunărea Călărași este noul lider al ligii a 2-a! Formația de pe malurile Borcei au învins în etapa a 15-a pe ASA Tg.Mureș cu 3-0, scor stabilit încă de la pauză.
CS Afumați continuă parcursul excelent din ultima vreme și în urma succesului cu 2-0 din confruntarea cu Dacia Unirea Brăila și-a consolidat locul 4 în clasament.
ASU Poli Timișoara a săltat și ea 2 locuri în clasament prin victoria scurtă din confruntarea cu Știința Miroslava, golul lui Sorescu ia adus pe bănățeni pe poziția a 6-a a clasamentului.
Academica Clinceni a câștigat derby-ul Ilfovului cu Sportul Snagov și rămân o nucă tare în acest sezon, fiind momentan pe locul 5 al clasamentului.

CS Balotești a o bținut 3 puncte uriașe pe teren propriu în fața unui FC Argeș în criză. Golul lui Eugen Nica din minutul 12 s-a dovedit a fi decisiv și ilfovenii încep să spere la evitarea retrogradării.
Foresta Suceava este la primul succes extern în liga a 2-a în acest sezon. Golul lui Massela de la Motru în fața unei formații a Pandurilor - foarte slabă pe teren propriu (nu a obținut nicio victorie în partidele considerate acasă!) a fost suficient pentru suceveni care deși rămân tot ultimii au ajuns la cota 10 în clasamentul punctelor.
Metaloglobus București a dat lovitura la Mioveni. Golul lui Mădălin Martin din minutul 34 a consfințit victoria externă a noii promovate din cartierul Pantelimon pe terenul unei formații redutabile din liga a 2-a în ultimele ediții de campionat.
UTA Arad a pierdut 3 puncte uriașe în clasament în fața Luceafărului Oradea, practic o contracandidată din subsolul ligii a 2-a. Orădenii au condus cu 3-0 la un moment dat în repriza a 2-a la Șiria, revenirea pe final a textiliștilor fiind una tardivă.

Olimpia Satu Mare și Ripensia Timișoara au remizat la unu într-o confruntare care era cât pe ce să nu se desfășoare. Gazdele de la Satu Mare, cu mari restanțe financiare, au fost convinse cu greu să joace partida cu " Ripi ", finanțarea sătmărenilor de la Consiliul județean este acest moment în ceață și este tot mai probabil ca problemele financiare să afecteze în continuare parcursul Olimpiei în campionat.