vineri, 27 octombrie 2017

Liga 1 | CSM Poli Iaşi a învins pe teren propriu pe Concordia Chiajna, scor 3-1, în primul meci al etapei a 16-a

CSM Poli Iaşi - Concordia 3-1
(Pedro Mendes 49, Platini 67, An. Cristea 90+2 / Batin 72)

Moldovenii au avut iniţiativa încă din start şi au încercat să construiască, avându-i pe Pedro Mendes, Platini şi Jo în prim-plan. Însă prima mare ocazie a fost a oaspeţilor, prin Bud (25). În ultimele secunde ale primei reprize, Pedro Mendes a ratat o ocazie imensă: şut peste poartă, dintr-o poziţie bună.
După pauză, gazdele au avut nevoie de doar 4 minute pentru a deschide scorul. Acţiune superbă a lui Qaka, pasă perfectă şi Pedro Mendes n-a mai iertat. Ieşenii s-au desprins după o execuţie senzaţională. Platini a executat la colţul scurt, precis, o lovitură liberă şi l-a păcălit pe portarul Caparco.

În minutul 72, echipa lui Moldovan a revenit în joc. La un corner, Manasse a deviat cu capul o minge, iar din faţa porţii, Batin a marcat al optulea său gol din acest sezon.
În ultimele secunde, ieşenii s-au desprins. Schemă excelentă la o fază fixă, iar Cristea a închis tabela cu un şut puternic.
Cu această victorie, Iaşi o egalează pe Dinamo la puncte, 21, în timp ce Concordia rămâne cu 17.
CSM Poli: Kelava - Bădic, Mihalache, Frăsinescu, Sin - Cioinac, Qaka - Platini (Kizito 80'), Mendes (Mendes 81'), Panţîru - Jo (Jagodinskis 90+3'). Antrenor: Flavius Stoican.
Concordia: Caparco - Patache, Marc, Albu, Fota - Bucşa (V. Gheorghe 79'), Deaconu (Yamissi 65')- Grădinaru, Bawab, Batin - Bud. Antrenor: Ion Moldovan.
Cartonaşe galbene: Sin 8', Mihalache 56'/ Patache 38', Grădinaru 77', Bud 78', Marc 90+1'.
Arbitri: Horaţiu Feşnic (central), Alexandru Cerei şi Gero Szabo (asistenţi). Rezervă: Dragoş Istrate.
Observatori: Ioan Onicaş (CCA) şi Constantin Ţolea (LPF).
Stadion: Emil Alexandrescu, Iaşi.