vineri, 27 octombrie 2017

Fotbal Cupa României - 16 zecimile de finală | Ziua a 3-a - Dinamo trece cu mari emoţii de Aerostar, FC Botoşani o elimină la penalty-uri pe CFR Cluj. Liderul Ligii 2 a produs marea surpriză a 16-imilor. Toate echipele calificate în optimi

• În primul meci al zilei şi penultimul al 16-imilor, FC Botoşani şi CFR Cluj au avut nevoie de prelungiri şi apoi de lovituri de departajare pentru a obţine calificarea în optimile Cupei. Botoşănenii au avut sângele mai rece la penalty-uri şi au produs surpriza, eliminând liderul Ligii 1.
  • Iar în ultima partidă a 16-imilor, Aerostar Bacău a rezistat în faţa lui Dinamo până în minutul 85, atunci când Adam Nemec a înscris golul victoriei şi a calificat echipa lui Vasile Miriuţă în optimi.
  • Ligile inferioare vor fi reprezentate bine în optimi, acolo unde au ajuns patru din Liga 2 şi două din Liga 3. Din Liga 1 s-au calificat zece cluburi.
Ultima zi a 16-imilor Cupei României propune două meciuri iubitorilor de fotbal. După ce marţi şi miercuri am aflat primele 14 calificate, astăzi seară vom cunoaştele şi ultimele două cluburi care vor ajunge în optimile de finală. Prim-divizionarele FC Botoşani şi CFR Cluj se vor întâlni de la ora 18:00, în timp ce echipa de ligă a treia Aerostar Bacău şi Dinamo vor juca la Piatra Neamţ de la ora 21:00.
Până acum, echipele care s-au calificat în optimi sunt, în ordinea în care au jucat, următoarele: CSM Politehnica Iaşi, CS Mioveni, Universitatea Cluj, CS U Craiova, AFC Hermannstadt, CS Afumaţi, Unirea Slobozia, Chindia Târgovişte, Gaz Metan Mediaş, Juventus Bucureşti, Viitorul Constanţa, Astra Giurgiu, ACS Poli Timişoara şi FCSB.
Din cele 14 meciuri desfăşurate până acum, doar două au avut nevoie de prelungiri sau lovituri de departajare pentru a se decide învingătoarea. Marţi, CS Mioveni a trecut la penalty-uri de Petrolul, în timp ce, miercuri, AFC Hermannstadt a învins-o pe FC Voluntari în reprizele de prelungiri.
Dintre calificatele în optimi, patru cluburi pot fi considerate surprize, având în vedere faptul că jocurile s-au desfăşurat pe terenul lor, adică erau văzute ca inferiorare adversarelor. Echipele din Liga 3 "U" Cluj şi Unirea Slobozia au trecut de divizionarele secunde Ştiinţa Miroslva, respectiv ASA Târgu Mureş, CS Afumaţi a învins-o pe UTA, în timp ce marea surpriză este cea realizată de AFC Hermannstadt, liderul Ligii 2, care a câştigat meciul cu FC Voluntari, deţinătoarea trofeului.

În această fază a Cupei României, a 16-imilor, au luat startul 14 echipe de Liga 1, 12 de Liga 2 şi 6 de Liga 3.
26 octombrie, ora 18:00
  • FC BOTOŞANI - CFR CLUJ   4-3 după loviturile de departajare (1-1 după 90 şi 120 de minute, 3-2 la penalty-uri)
    Stadion: Municipal (Botoşani);
    Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi); Asistenţi: Marius Cristian Marchidanu (Brăila) şi Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe).

►Au marcat de la loviturile de departajare: Alexandru Târnovan, Olimpiu Moruţan, Jonathan Rodriguez / Andrei Mureşan, Abdel Omrani
    ►Au ratat de la loviturile de departajare: Mihai Bordeianu / Dan Nistor, Alexandru Păun, Ciprian Deac
    ►Min 69 1-1 Târnovan centrează din stânga careului, Jonathan Rodriguez plonjează în faţa careului mic şi reia cu capul pe lângă Duka, aducând egalarea
    ►Min 42 0-1 Marius Coman primeşte o minge pe culoar în flancul drept, pătrunde în careu, centrează în faţa porţii pentru Abdel Omrani, care plonjează în faţa portarului şi împinge din 6 metri minge pe lângă acesta
26 octombrie, ora 21:00
  • AEROSTAR BACĂU - DINAMO  0-1
    Stadion: Ceahlăul (Piatra Neamţ - Neamţ);
    Arbitru: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare); Asistenţi: Daniel Hulubei (Vaslui) şi Doru Claudiu Lucaciu (Cluj-Napoca).

Min 85 0-1 Costache fentează doi adversari, pasează înapoi pentru Corbu, care centrează către colţul lung, Adam Nemec urmăreşte bine şi reia fără probleme din 5 metri peste Hărăguţă, ieşit greşit din poartă